Husum-bomber bliver hveps
Mikkel Bo Eriksen er ny mand i Brønshøj, og Husum har også mistet Josef Moussa til HIK

Husum Boldklub har mistet et par profiler forud for starten i Københavnsserien i fodbold. Klubbens topscorer Mikkel Bo Eriksen har valgt at søge nye græsgange på den anden side af Frederikssundsvej i Brønshøj Boldklub, mens superdribleren Josef Moussa åbenbart har meldt sig under fanerne i en anden 2. divisionsklub, nemlig HIK i Hellerup.
Ifølge ligabold.dk er der meldinger om, at både Morten Levinsen og Christoffer Sisbo er tilbage på holdet. Selv om de tilbagevendte spiller på andre pladser, så er det ikke udelukket, at profiltabet kan opvejes. Også Brønshøj Boldklub har skiftet en del ud i sommerpausen. Det kan man bare konstatere ved at gå ind på klubbens hjemmeside, hvor fotografen endnu ikke har portrætteret de mange nye spillere. En af dem er som sagt Mikkel Bo Eriksen, der ifølge BBs hjemmeside scorede 22 mål for Husum i sidste sæson og 30 mål for Østerbro IF sæsonen inden.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top