Til Rom med Hvepsene
hvepsene-nyt.jpg
Flere af erhvervsklubbens medlemmer var på en spændende guidet tur rundt i Rom på cykel. Foto: Foto: Per Christensen/Per Christensen Automobiler
Der blev både talt forretning, smagt på gode vine og set fodbold, da Erhvervsklubben Hvepsene fornylig var på tur til Rom

Erhvervsklubben blev rystet sammen på mere end en måde, da de i sidste uge var på erhvervsrejse til Rom. Under flyveturen fandt man i alle tilfælde ud af, hvorfor det er godt at have sikkerhedsseler på, når man ryger ind i både uvejr og lufthuller. Men ned kom flyet, og folk fik sig da efterfølgende både noget at tale om og en lille én at stive sig af på oven på oplevelsen.
Efter indlogeringen i den gamle bydel Trastevere var der efterfølgende velkomstmiddag, som blev indtaget på Ristorante La Cornucopia, hvor klubbens medlemmer fik en fantastisk fireretters fiskemenu. Her fik klubbens formand Kim Høg Madsen budt velkommen og fortalte om weekendens program.
Lørdag gik turen til det Olympiske stadion, Stadio Olimpico, hvor der var kick-off for Serie A kampen mellem rigmandsklubben SS Lazio og Pescara. Der var en god stemning på det gamle stadion fra 1936, hvor hjemmeholdet kunne gå hjem med en 3-0 sejr.
Erhvervsarrangementet om søndagen startede med en guidet cykeltur rundt i Rom, planlagt af Per Christensen fra ”Per Christensen Automobiler”. Om aftenen gik turen til BOMA Country House, som lå en timers kørsel udenfor Rom. Her stod Pierluigi Orati klar til at møde klubben og fortælle om nogle af de vine, der skulle smages på. Pierluigi er italiensk, men er en gammel Brønshøj kending. Han tog for tyve år siden bilen og kørte mod Brønshøj. Her boede han i et par år samtidig med, at han læste journalistisk på RUC. Sproget var lidt rustent, men han forstod stadigvæk dansk og kunne synge med på yndlingssangen: Jutlandia med Kim Larsen. Efter den fine håndlavede vin fra Podere Grecchi dyrket i vulkan jord, lækkert pølse og trøffelost fra en lokal bonde, stod Ib Steffensen fra ”Golfrelations” og Kim Strunge fra ”UCPlus” for det erhvervsmæssige. Her fik de to herrer synliggjort medlemmernes virksomheder og forcer på en underholdende og saglig måde. Flere nye erhvervsmedlemmer var med på turen til Rom – i alt var 23 virksomheder repræsenteret.
-Men der er plads til flere. Erhvervsklubben “Hvepsene” er en erhvervsklub, som ikke kun knytter tætte bånd til Brønshøj Boldklub og boldklubbens professionelle afdeling, men som samtidig fungerer som en selvstændig organisation med et netværk for de virksomheder, der er medlemmer, fortæller formanden Kim Høg Madsen.

Sammen med formand Kim Høg Madsen bød italienske Pierluigi velkommen til erhvervsarrangementet i BOMA Country House. Pierluigi Orati kender Brønshøj rigtig godt, da han har boet i bydelen i et par år. 			       Foto: DB

Sammen med formand Kim Høg Madsen bød italienske Pierluigi velkommen til erhvervsarrangementet i BOMA Country House. Pierluigi Orati kender Brønshøj rigtig godt, da han har boet i bydelen i et par år. Foto: DB

Ib Steffensen fra Golfrealtions og Kim Strunge fra UCPlus præsenterede foreningens medlemmer og gav tips til, hvordan man kan bruge hinandens kompetencer. 	       Foto: DB

Ib Steffensen fra Golfrealtions og Kim Strunge fra UCPlus præsenterede foreningens medlemmer og gav tips til, hvordan man kan bruge hinandens kompetencer. Foto: DB

4

Medlemmer af
Erhvervsklubben Hvepsene:
Snedkerfirmaet Lysén, MG Enterprise, Wollerup Kloak Aps, Dansk Nedrivningsenterprise Aps, Danske Bank Brønshøj, Skousen-Husum Torv, Golfrelations, Realmæglerne Olesen&Christensen, Hellbrandt A/S Trykcenter, W.R Fuge, Topcare Nordic, Sistan Shipping, Romas, Malerfirmaet Jan Hansen, Christensen Kjælulff, Blikkenslagermester Tommy Schmidt, Brønshøj Boldklubs Restaurant, UCPlus, Nykredit, Arbejdernes Landsbank, Per Christensen Automobiler, Bodenhoff, Suzuki Bellahøj og Brønshøj-Husum Avis.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top