God weekend for Husum
Husum Boldklub vandt, mens klubbens nærmeste konkurrent tabte

I fodboldens serie 1 har Husum Boldklub vundet det tabte tilbage. Det overraskende 0-3-nederlag fra sæsonpremieren blev i weekenden opvejet ved, at Husum selv ude vandt 4-1 over FC Udfordringen med 4-1, mens de nærmeste konkurrenter fra Tårnby FF tabte med 1-3 til Nørrebro United. Dermed fastholder Husum et forspring på fire point efter 16 spillerunder, idet Husum også har besejret Føroyar med 3-2.

I samme række har Boldklubben Fix fået en frygtelig start på foråret. I søndags led Fix sit tredje nederlag, denne gang 1-3 mod Sunred Beach.

I københavnsserien er det heller ikke gået helt efter planen for Boldklubben Union, der stadig er placeret under stregen. Foråret startede med et nederlag i Skovshoved (0-2), derpå en sejr over KB (3-2), men i lørdags tabte man med 2-6 til B1903.

Endelig er Boldklubben Stefan i serie 2 stadig med i oprykningsracet. Klubbens tre kampe har givet fire point: Valby (1-3), CBS Sport (34-0) og Hekla (1-1).

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top