Multietnisk boldglæde
Cricket.jpg
Bolden er kastet. Og drengen i midten er klar til at slå til bolden med battet. Foto: Jan Løfberg
Cricket binder mange nationer sammen i Tingbjerg

Copenhagen Cricket Club lagde baner og faciliteter til feriecampen på klubbens areal i Tingbjerg. Og klubbens træner Sheikh Saleem kunne med stor entusiasme fortælle nye interesserede børn om cricketsporten.

Cricketklubben er i allerhøjeste grad multietnisk. Klubbens 200 medlemmer kommer fra 14 nationer, og under feriecampen har spillere med rødder i Bulgarien, Oman og Tunesien meldt deres interesse. – Det er imponerende med 17 nationer – og flere af landene har overhovedet ingen crickettraditioner, fortæller Sheikh Saleem.

Sidste år åbnede Copenhagen Cricket Club anlægget i Tingbjerg. Klubben står stærkt med en stor ungdomsafdeling. For at efterkomme det stigende træningsbehov har klubben ansøgt Københavns Kommune om støtte til nogle træningsbaner – nogle såkaldte kasteboldsbaner.

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top