Per Røntved og Ove Andersen hædret af Brønshøj Boldklub
BB_1..jpg
Per Røntved (tv.) og Ove Andersen. Foto: Foto: Brønshøj Boldklub
En af Brønshøj Boldklubs helt store profiler, landsholdets tidligere anfører Per Røntved, er blevet optaget i klubbens ”Wall of Fame”, der er et sidestykke til fodboldens Hall of Fame i Brøndby

”Wall of fame” er den lange gang i klubhuset, hvor der bliver hængt et billede op af de hædrede. Per Røntved fik æren sammen med hvepsenes legendariske angriber Ove Andersen. Brønshøj Boldklubs ”Wall of Fame” blev etableret sidste år, og den første modtager af æren var klubbens afgående formand Finn Ryberg.

Per Røntved og Ove Andersen blev i fredags hædret ved et festligt arrangement for tidligere førsteholdsspillere fra Brønshøj Boldklub. 80 tidligere spillere var mødt op, bl.a. Kent Nielsen, der er cheftræner for AaB i dag, landsholdsspilleren Michael Manniche og landsholdsspilleren Brian Kaus, der har rekorden for fleste spillede kampe for hvepsene, nemlig 347.

Jan Juul Jørgensen, Brønshøj Boldklubs formand, motiverede valget af de to tidligere spillere: ”Ove er klubbens første landsholdsspiller. Han var kun 18 år gammel, da han debuterede på landsholdet. Ret imponerende, da Brønshøj på det tidspunkt spillede i tredje division. Han var en farlig angriber og det helt rigtige valg til vores ”Wall of Fame”, fastslog Jan Juul Jørgensen.

”Per Røntved var en fantastisk spiller i Brønshøj, han spillede 75 landskampe for Danmark og blev anfører. Han deltog i OL i 1972, og han fortsatte sin karriere som professionel i Werder Bremen. Han er klubbens største spiller nogensinde”, fastslog Jan Juul Jørgensen under bragende klapsalver fra deltagerne. Per Røntved blev utrolig glad for hæderen og takkede rørt. Sidste år blev han også optaget i fodboldens ”Hall of Fame”.

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top