Også to dansere indstillet
– Vi har i vores klub et ungt par, Charlotte Winding Larsen og Hans Christian Leerberg Kogsbøll, der er Danmarksmestre, og som i forrige uge blev nr. 8 i verden ved de officielle verdensmesterskaber der blev afholdt i Canada. De bor ikke i bydelen, men de danser i, og turnerer for, Pejsegaardens Amatørdanser Forening på […]

– Vi har i vores klub et ungt par, Charlotte Winding Larsen og Hans Christian Leerberg Kogsbøll, der er Danmarksmestre, og som i forrige uge blev nr. 8 i verden ved de officielle verdensmesterskaber der blev afholdt i Canada. De bor ikke i bydelen, men de danser i, og turnerer for, Pejsegaardens Amatørdanser Forening på Frederikssundsvej i Husum. Derfor skal de indstilles til prisen for Årets Idrætspræstation, siger danseeksperten Britt Bendixen i sin begrundelse for at foreslå de to dansere.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Top